Elektrik Gerilimi Nedir

elektrik gerilimi, elektrik voltajı

Elektrik Gerilimi (Voltajı)  Nedir?

Pil veya dinamo gibi bir üreteç içinde, tüm maddelerde bulunan pozitif ve negatif elektrik yükleri bir enerji harcanmak suretiyle birbirinden ayrılırlar. Bu nedenle üretecin bir kutbunda elektron fazlalığı (elektriksel olarak negatif) diğer kutbunda elektron azlığı (elektriksel olarak pozitif) vardır. Her doğa kuralında olduğu gibi bunlar denge haline geçmeye istek duyarlar. İşte iki farklı elektrik yükü  arasında bu denli bir dengeye gelme eğilimine elektrik gerilimi denir. Elektrik gerilimi nedir sorusunu böylece cevapladığımıza göre biraz da gerilim üreteçleri, gerilim farkı ve gerilim ölçümü nedir ondan bahsedelim.

Kısacası yukarıda bahsini ettiğimiz üreteçler içinde bir elektrik gerilimi üretilmektedir. Bu nedenle bunlara gerilim üretici denir.

Bir madde içindeki bütün elektronları koparma ve bunları ayrıca bir tarafta toplama olanağı yoktur. Ancak elektron azlığı ya da fazlalığı oluşturulabilir. Bu azlık veya fazlalığın miktarı gerilim büyüklüğünü belirler. Elektrik gerilimi en az iki farklı yük arasında söz konusudur. Yalnızca bir yükün elektrik voltajı olamaz. Gerilim farkı deyimi bu nedenle sık sık karşımıza çıkabilecektir.

Elektrik akımı bir devrede ancak elektrik gerilimi mevcutsa akabilir yani elektrik geriliminin bir sonucudur. Tabi elektrik akımının akabilmesi için aynı zamanda kapalı bir devre de gereklidir. Öyleyse şunu diyebiliriz ki eğer bir devrede elektrik akımı varsa, o devrede kesinlikle bir elektrik gerilimi bulunur.

Bir elektrik gerilimi ya da gerilim farkı ancak

  • Elektron azlığı ile elektron fazlalığı olan iki yer arasında,
  • Küçük ölçüde elektron azlığı ile büyük ölçüde elektron azlığı olan iki yer arasında
  • Küçük ölçüde elektron fazlalığı ile büyük ölçüde elektron fazlalığı olan iki yer arasında

oluşabilir.

Elektrik Geriliminin Ölçülmesi

Elektrik voltajı (gerilimi) voltmetre denilen ölçü aletleriyle ölçülür. Elektrik geriliminin formüllerde kullanılan sembolü (U) , birimi Volt ve simgesi (V) dur. Volt biriminin azkatları milivolt (mV) , mikrovolt (µV) ve çokkatları kilovolt(kV) , megavolttur (MV).

elektrik gerilimi ölçer - voltmetre
elektrik gerilimi ölçer – voltmetre

Voltmetreler ölçülecek gerilimin iki farklı ucuna bağlanır. Ancak iki farklı yük arasında bir gerilim söz konusu olabileceğinden voltmetrenin sadece bir ucunu kullanarak ya da iki ucunu da aynı yere bağlayarak gerilim ölçülemez.  Bir üretecin iki ucu arasında üreteç boşta iken yani herhangi bir elektrik aygıtına bağlı değilken ölçülen gerilime anma gerilimi – nominal gerilim denir. Buna karşın yükte iken ölçülen gerilim işletme gerilimidir.

Bu yazımızda da elektrik gerilimi nedir , gerilim farkı nedir , elektrik gerilimi nasıl ölçülür sorularının yanıtını bulduk. Daha fazlası için sitemi inceleyebilir ve takipte kalabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir