NTC Direnç Uyarıcıları

NTC direnç uyarıcıları (termistör rölesi), termistörlerin (NTC direnç) sıcaklık karşısında direnç değerlerini küçültme özelliğinden yararlanılarak geliştirilmiş bir sigorta uyarıcısıdır. Herhangi bir şekilde motor sigortasının teklemesine karşı ikinci bir güvenlik ögesi olup, devre kesmelerde motor soğumadan kontaktörün çalışmasına izin vermez.

Bu tür bir uyarıcı ile ntc direnç ile çalışan standart bir kontaktörün komple şeması şekilde verilmiştir.termistör rölesi , ntc direnç uyarıcıları

Trifaze motorun stator sargı yastıkları içine birer adet NTC direnç monte edilmiştir. Motor sargılarıyla direkt teması bulunmayan bu NTC dirençler birbirine seri bağlanarak redresörlü bir akım kaynağından beslenirler. NTC dirençleri soğuk iken dirençleri yüksektir. Bu nedenle devrede seri bulunan röle palet çekme akımına erişemez.

Herhangi bir nedenle motorun yüksek akım çekmesinde sargıları ısınır. Bununla birlikte sargılar içine monte edilmiş NTC dirençleri de ısınarak direnç değerlerini düşürür. Bunun sonucu NTC’ler üzerinden geçen akım yükselir ve bu akım palet çekme akımı değerine geldiğinde röle uyarılmış olur. (Şekilde röle çekili durumdadır.) Uyarılan röle motor kontaktörünün komuta akım devresini açarak motora giden ana akımı kestirir ve bir uyarı lambasıyla durumu belirtir.

Böyle bir durumda kontaktöre hemen basarak motoru çalıştırmak olanaklı değildir. Çünkü NTC’ler soğuyuncaya kadar uyarı rölesi kontaktör komuta akım devresini açık tutar. Ancak röle bıraktıktan, yani lamba söndükten sonra motor tekrar çalıştırılabilir.

NTC direnç uyarıcıları (termistör rölesi) 20 kW gücün altındaki motorlarda özellikle ekonomik olmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir