Aydınlatma Devreleri

aydınlatma devreleri

İç aydınlatma devreleri kullanma kolaylığı, kullanma yeri ve ekonomik amaçlara göre şalter devreleriyle sağlanmaktadır. Bugün uygulama alanı bulmuş bazı lamba-şalter devrelerinden bahsedeceğiz. Saptanan amaçlara göre aşağıdaki istenen devre alınarak uygulanabilir.

Tek Kutuplu Anahtar Devresi

En basit devre tek kutuplu anahtar devresidir. Adi anahtar tesisatı olarak da bilinir. İç aydınlatma devreleri genellikle bunu kullanılır. Trifaze akım söz konusu olduğunda her faz için ayrı bir anahtar gerekeceğinden, 3 kutuplu şalterler kullanılır.

adi anahtar tesisatı şeması, aydınlatma devreleri

Seri Şalter Devresi (Komütatör Anahtar Tesisatı)

Seri şalter devresinde (komütatör anahtar tesisatı) iki lamba ya da iki lamba grubu ayrı ayrı  ya da birlikte açılıp kapatılabilir. Örneğin 1. durum: her iki lamba kapalı, 2. durum : ilk lamba kapalı ikinci lamba açık, 3. durum :ilk lamba açık ikinci lamba kapalı, 4. durum: her iki lamba açık.

komütatör anahtar tesisatı, seri şalter devresi

Vaviyen Anahtar Aydınlatma Devreleri

Vaviyen anahtar devresi  bir lamba ya da bir lamba grubunun iki ayrı yerden açılıp kapanmasına olanak tanır. Kömürlük,merdiven ya da otel odaları vb. yerlerde uygulanır.

vaviyen anahtar tesisatı şeması , iç aydınlatma devreleri

Ara Vaviyen Aydınlatma Devreleri

Ara vaviyen devresi, bir lamba ya da bir lamba grubunun en az üç ya da daha çok yerden açılıp kapanması istendiğinde uygulanır. Bu devrelerde iki vaviyen anahtarı ve bunların arasında seri olarak bir mekik şalteri kullanılır.

ara vaviyen devresi şeması , iç aydınlatma devreleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir