LED Nedir ?

Led nedir

Led nedir? Led kelimesi Light Emitting Diode (Türkçe: Işık Yayan Diyot) ‘un kısaltmasıdır. İsminden de anlaşılabileceği gibi bir tür diyot olan ledler tek yönlü akım geçiren yarıiletken bir devre elemanıdır. Aydınlatma teknolojisinin en yeni ürünlerinden olan ledler düşük enerji tüketimi ve uzun yaşam süreleriyle klasik aydınlatma elemanlarına göre çok daha ekonomiktir.led uygulamaları , led nedir, led avantajları

Ledler görünür ışık, kızıl ötesi, mor ötesi gibi çeşitli dalga boylarında yaydıkları yüksek parlaklıktaki ışıklarla ev, sokak, ofis aydınlatması, trafik ışıkları, LED tabelalar ve her türlü elektronik cihazda uygulama alanı bulmaktadır.

Ledlerin özelliklerini ve diğer aydınlatma elemanlarına göre avantajlarını sırayalayacak olursak:

  • Yüksek ışık verimleri sayesinde düşük enerji tüketimi ile daha büyük ışık gücü elde edebilmeleri
  • 50 000 saati bulan yaşam süresi
  • Dayanıklı olması ve bakım gerektirmemesi
  • Cıva ve halojen gaz içermemesi, ve çok düşük karbon emisyonu ile çevre dostu olması
  • Geniş bir sıcaklık aralığında çalışabilmeleri ( -25 ºC ile + 85 ºC)
  • Düşük çalışma sıcaklığına ve düşük ışık kirliliği değerlerine sahip olması
  • Her renkte ışık üretebilmeled simgesi, led nedir

Led aydınlatma elemanları ; led ampuller, led projektörler, şerit ledler, led spot lambaları, led paneller ve led armatürleri gibi çok çeşitli ürün gruplarına sahiptir.

Ledler farklı renklerde farklı gerilim seviyelerinde çalışmaktadır. Örneğin kırmızı renk ledin çalışma gerilimi 2,2 volt iken yeşil renk  için bu değer 3,3 volt, mavi,beyaz renk için ise  3,4 volttur.  Ledler 5 volt üzerindeki gerilim seviyelerinde bozulmaktadır.

Led Nedir sorusuna cevap verdiğimiz bu yazı umarım hoşunuza gitmiştir. Web sitemizi takipte kalınız. Keyifli günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir