Sürekli Mıknatısların Uygulama Alanları

Sürekli mıknatısların uygulama alanları aşağıdaki gibi 3 başlıkta incelenebilir.sürekli mıknatısların uygulama alanları

Mekanik Kuvvet Üretimi

Sürekli mıknatıs (devamlı mıknatıs) kullanarak oldukça büyük kuvvetler uygulanabilmektedir. Özel bir germe veya baskı düzenine ihtiyaç duymadan manyetik tutucular ile iş parçaları torna, freze ve matkap tezgahı gibi iş makinelerine bağlanabilmektedir. Kapı mandalları ve küçük parçaların taşınması için tutucu mıknatıslardan yararlanılmaktadır. Manyetik ayıraçlar yağ, çeşitli sıvılar, tahıl ve katran içine karışmış demir parçacıklarını ayıklamak için kullanılırlar.

Mekanik Enerjiyi Elektrik Enerjisine Dönüştürme

Bir iletken tel, bir mıknatısın kuvvet çizgilerini  kesecek şekilde hareket ettirilirse, telin içinde bir gerilim indüklenir. Bu nedenle sürekli mıknatıslar (devamlı mıknatıslar) bisiklet dinamolarında, ölçme jeneratörlerinde (takometre), sesi elektrik enerjisine dönüştürmede (elektrodinamik mikrofon) vb. kulanılır.

Elektrik Enerjisini Mekanik Enerjiye Dönüştürme

Manyetik bir alan içerisinde akım geçiren bir iletkene kuvvet etkir. Bundan yararlanarak döner bobinli ölçü aletlerinde, hoparlörlerde, telefonlarda ve oyuncak motorlarda sürekli mıknatıslar (devamlı mıknatıslar) kullanılır.

Sürekli mıknatısların (devamlı mıknatıslar) uygulama alanları

  • mekanik kuvvet üretimi
  • mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürme
  • elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürme

başlıkları altında incelenmiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir