Termik Sigorta Şalterleri

termik sigorta şalterleri

Termik sigorta nasıl çalışır ? Termik sigorta şalterlerinde genellikle termik-bimetal, ender olarak da rezistans kullanılır. Bimetalli şalterlerde, elektrik cihazının akımı sigorta içindeki bir direnç üzerinden geçer. Direnç teli bir amyant kılıf üzerinden bimetali ısıtır. Direnç üzerinden geçen akım ne kadar yüksek olursa, bimetal o kadar çok ısınır ve daha çok bükülür. Bükülmenin miktarı mekanizmada ayarlanmış değeri geçtiğinde, mekanizma kilidi çözülür ve bir yay kurularak devre kontakları açar. Bazı şalterlerde direnç teli yerine yalnızca bimetal şerit kullanılmaktadır. Bunlarda ana akım direkt bimetal şerit üzerinden geçmektedir. Termik sigorta şalterleri çok yüksek akımlarda çalışırlar. Çok yüksek akımlara özellikle aşırı yüklenmiş motor devrelerinde rastlanır. Bu tür sigortalarla sık sık motor devrelerinde karşılaşıldığından bunlara motor emniyet şalteri ya da kısaca motor sigortası denilir.

termik sigortalı motor emniyet şalterinin devresi
Termik sigortalı motor emniyet şalterinin devresi

Bir motor sigortasında sigorta çalıştırma akımı, bimetal şeridin manivelaya olan mesafesi ile ayarlanır. Ayarlama devredeki motorun anma(nominal) akım değerine göre yapılmaktadır. Termik sigorta şalterleri, önce direncin ısınması sonra ısınan bimetal şeridin bükülerek şalter kilidini çözmesi nedeniyle belirli bir süre sonra devre kestiklerinden gecikmeli sigortalardır. Termik bir sigorta üzerine ayarlanmış akım değerinin 1,2 katı geçildiğinde ancak 2 saat içerisinde; 6 katı geçildiğinde en az iki saniye sonra atmaktadır.

Bazı hallerde termik sigorta şalterlerinin gecikme durumu istenmektedir. Örneğin: motorlar devir alırken akım devresine ilk açılışta kısa bir süre yüklenerek yüksek akım çekerler. Kısa süreli bu yüksek akımda sigortanın devreyi kesmesi istenmez. Termik sigorta kısa süreli bu tür akım çekişlerine gecikmesi nedeniyle duyarsız olduğundan özellikle yararlı olur. Ancak

Termik sigortalar yalnızca aşırı akımdan korur, kısa devreye karşı bir etkinliği yoktur.termik sigorta nasıl bağlanır

Bu nedenle kısa devre olasılığına karşı termik sigortadan önce kesinlikle bir telli sigorta (ergimeli sigorta) akım devresine konulmalıdır. Termik sigorta nasıl bağlanır ? Motor devresinde sık kullanılan termik sigorta yani motor emniyet şalterleri  trifaze bağlantılıdır. Monofaze alternatif veya doğru akım kullanılacaksa iki kontağı birbirine seri bağlanır. Isınması ve çalışmasında bir fark ortaya çıkmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir