İmpuls Röle

Mekik rölesi diye de bilinen impuls röle, aynı türdeki akım darbeleriyle devre durumunu değiştiren elektromanyetik komutalı bir şalterdir. İmpuls röleleri yay kontaklı ya da civa şalterli olabilirler. Mekanik dönüştürme parçası, paletin her çekme hareketinde çalışarak kontak durumunu değiştirir. Değiştirilen kontak durumu, paletin bir daha çekmesine kadar sabit kalır. Bu durum metal kontaklılarda mekanik bir kilit yardımıyla; cıva şalterlilerde ya ağırlık noktasıyla ya da mekanik kilitlenme ile sağlanmaktadır.impuls röle kullanılan bir ışık devresi

Şekilde görülen devrede ışık akımı devresi impuls röle kontağına bağlıdır. Bobinin uyarı devresinde bulunan herhangi bir buton şalterine basıldığında impulse röle ışık devresini kapatarak lambaları yakar. Lambalar söndürülmek istendiğinde butonlardan herhangi birine yeniden basmak yeterli olacaktır.

İmpuls röleleri 5 V gibi küçük voltajlarda işletilirler. Bu rölelerin kontak türleri boş, iş ve transfer kontaklı olmak üzere diğer röleler gibi 3 çeşittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir