Pil Çeşitleri

pil çeşitleri

Çinko karbon pillerinden ve weston pillerinden ilgili yazılarda bahsettikten sonra geçmişten günümüze kullanılan bazı diğer pil çeşitleri de şu şekilde kısaca açıklanabilir.

Kağıt dolgulu pil

Bu pil çinko-MnO2(manganez dioksit) kuru pilidir. Elektrolit olarak magnezyum klorür çözeltisi emdirilmiş ince bir kağıt tabaka kullanılmıştır. Depolarizatör bu pilde diğerlerine nazaran biraz fazlaca alınmıştır. Bu nedenle bu cins piller daha uzun ömürlü olup depolanmaya daha yatkındır. Kağıt dolgulu piller zamanında cep radyolarında gerilim kaynağı olarak kullanılmıştır.

Civa oksitli pil

civa oksitli pil
Civa oksitli pil

Civa oksitli pilde artı kutup görevini preslenmiş çinko tozu yapar. Eksi kutup ve aynı zamanda depolarizatör olarak civa oksit (HgO) kullanılmıştır. Elektrolit olarak birkaç kat kağıda emdirilmiş potasyum hidroksit çözeltisinden yararlanılmıştır. Civa oksitli piller aynı büyüklükteki normal kuru pillere göre oldukça pahalıdır ama daha yüksek bir enerjiye sahiptir. Bunlar işitme cihazları, portatif tv gibi taşınabilir cihazlarda kullanılmaktadır.

Alkali mangan pili

alkali mangan pili
Alkali mangan pili

Bu pilde çelik bir çanak içinde artı kutup olarak bir boruya preslenmiş manganezdioksit kullanılmıştır. Kıvamlı bir potasyum hidroksit çözeltisi içinde dağılmış ince çinko talaşları eksi kutbu oluşturur. Akım geçişini sağlamak için bu kıvamlı macun içerisine bir pirinç çubuk daldırılmıştır. Eksi ve artı kutupları birbirinden ayırmak için elektrolit macunu kapalı bir kağıt kılıf içinde bulunmaktadır.

Minyatür piller

Özellikle disk şeklinde yapılmış olan bu pillerden kol saatlerinin ve otomatik fotoğraf makinelerinin işletmesinde yararlanılır. Genellikle eksi kutbu indium ve artı kutbu bir bizmut bileşiğinden oluşur. Her iki elektrot bir seperatör (ayırıcı) ile birbirinden ayrılmıştır. Pilin tamamı sızdırmaz çelik bir kutucuk içine konulup kapatılmıştır. Bu pillerin en büyük avantajı hemen hemen gaz oluşmaması ve bu nedenle polarizasyonun baş göstermemesidir. Kendi kendine boşalması da oldukça az olan bu pilin bir tanesi yaklaşık 1 cm çapında ve 3 gr ağırlığında bir düğme şeklindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir