Yıldız ve üçgen bağlantı

yıldız üçgen bağlantı devresi uygulamaları

Yıldız ve üçgen bağlantı devrelerinin uygulamaları pratikte nasıl yapılır bundan kısaca bahsetmek istiyorum. Ayrıca bir motor nasıl yıldız bağlanır , bir motor nasıl üçgen bağlanır sorularını da cevaplayacağız. Trifaze alternatif akım motorlarının etiketlerinde anma gerilimi ve gerekli bağlantı şekli verilir. Örneğin :  Δ 220 V. Böyle bir simge üçgen bağlantıda sargı geriliminin 220 V olacağını belirtir. Söz konusu bu motor 380 V luk bir şebekeye bağlanacaksa, yıldız bağlantı şeklinde devrelendirilmesi zorunludur. Çünkü yıldız bağlantı şeklinde sargılar üzerinde yıldız gerilimi (Basit gerilim)  yani : 380/√3 = 220 V bulunur. 380 V söz konusu bu motora üçgen bağlantıda uygulandığı takdirde, sargıları hemen yanabilir.

yıldız ve üçgen bağlantılı motor terminalleri
Şekil-1: Yıldız ve üçgen bağlantılı motor terminalleri

Bazı motorların etiketleri üzerinde iki gerilim değeri, örneğin: 380 V/220 V, birden bulunur. Bunlardan küçük değerde olanı daima sargı gerilimidir.

Motorlarda sargıların başlangıç ve bitiş uçları bir terminale bağlanmıştır. Yıldız bağlantıdan üçgen bağlantıya geçmek için motor terminali üzerinde üç köprü parçası bulunur. (Şekil -1) Yıldız bağlantıda Z , X ve Y uçları birbiriyle birleştirilir ve bu birleşme yeri yıldız noktasını oluşturur. Üçgen bağlantı için U ile Z , V ile X ve W ile Y uçları birbirleri arasında birleştirilir.

Trifaze motor bağlantı devreleri
Şekil-2 : Trifaze motor bağlantı devreleri

Bu bağlantı olanakları yardımıyla trifaze motorlar farklı iki gerilim ile çalıştırılabilmektedir.

yıldız bağlı motor , üçgen bağlı motor

Yıldız ve üçgen bağlantı devrelerinin uygulamaları yukarıdaki resimde görüldüğü gibi trifaze motorlarının bağlantı şekilleriyle gerçekleştirilir.

Yıldız ve üçgen bağlantı” üzerine bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir